Jak kształtował się rynek cenowy nieruchomości w Trójmieście w 2017r

Rynek wtórny i pierwotny – gdzie znajdziemy niższe ceny?

Zdania co do tego, czy lepiej kupować mieszkania na rynku wtórnym, czy pierwotnym, są podzielone. Mogłoby się zdawać, że nieruchomość „z drugiej ręki” zawsze będzie tańsza. Niekoniecznie. Ostateczna cena zależy bowiem od wielu czynników. W ostatnim półroczu, w Gdańsku, ceny nieruchomości z rynku wtórnego W niektórych lokalizacjach dorównywały cenom z rynku pierwotnego.

Wpływ na tak znaczące różnice w cenie ma przede zabytkowy charakter miasta oraz daleko rozwinięty przemysł turystyczny – mieszkania w starych kamienicach w centrum Gdańska zdecydowanie zyskują na wartości. Nieco inaczej wygląda rozkład poziomu cen w Sopocie i Gdyni. Z racji tego że w Sopocie brakuje gruntu pod inwestycje deweloperskie ceny z rynku wtórnego w niektórych lokalizacjach zyskują większe ceny niż z rynku wtórnego.

 

Gdzie szukać najtańszych trójmiejskich mieszkań?

Ceny nieruchomości w Trójmieście są niezwykle zróżnicowane. Kluczową kwestię odgrywa lokalizacja oraz zabytkowy charakter Gdańska i Sopotu. W Gdańsku do jednych z
najtańszych dzielnic należy Orunia, Rudniki oraz gdańskie Stogi. Jeśli chodzi o Sopot, okazyjnych cen powinniśmy szukać przede wszystkim w Sopocie-Wyścigi W przypadku Gdyni największą szansę na zakup mieszkania czy domu w atrakcyjnej cenie mamy w dzielnicach Grabówek, Oksywie, Chylonie.

ceny wynoszą tam ok. 7 tys. zł za m2, podczas gdy w ścisłym centrum miasta sięgają nawet 10 tys. zł i więcej za m2. Aby znaleźć okazyjną ofertę, należy nieustannie monitorować rynek. Czasami bowiem trafiają się prawdziwe perły – nieruchomości w świetnej lokalizacji i za bardzo dobrą cenę.

Jak zmienia się poziom cen w poszczególnych kwartałach?

Ogólnie rzecz biorąc, nieruchomości w Trójmieście zyskują na wartości. W 2017 roku w ciągu zaledwie sześciu miesięcy cena gdańskich lokali z rynku wtórnego wzrosła niemal o 7%. W ostatnim półroczu na rynku trójmiejskim najbardziej dynamiczny wzrost można było zaobserwować w Gdyni, gdzie sukcesywnie rosną ceny zarówno mieszkań z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. W Sopocie od sierpnia obserwujemy spadek cen mieszkań z rynku pierwotnego z uwagi na brak ofert deweloperskich, co mocno wpasowuje się w panującą w całym Trójmieście tendencję. W Gdyni ceny wzrastają dość proporcjonalnie. W 2017 nie zaobserwowano większych zawirowań na rynku. Ich ceny, podobnie jak w przypadku mieszkań, można analizować w wielu aspektach. Statystki pokazują, że w Sopocie do sprzedaży domów na rynku pierwotnym nie dochodzi niemal w ogóle.

Ceny nieruchomości w Trójmieście – tendencje

Analizując dane z roku 2017, możemy spokojnie założyć, że wśród najczęściej wybieranych lokali nadal będą mieszkania dwu pokojowe oraz kawalerki gdańskie. Ceny mieszkań w Sopocie i Gdyni powinny utrzymywać się na stałym poziomie. Stały wzrost cen mieszkań obserwujemy nie tylko na pomorzu, ale w całej Polsce. Należy jednak pamiętać, że ceny domów w Trójmieście to jednak zupełnie inny przypadek. Tutaj wartości nieruchomości silnie uzależnione są od lokalizacji, największą popularnością cieszą się lokalizacje Gdańsk Wrzeszcz, Przymorze, Żabianka, Śródmieście. Należy pamiętać także, że w Sopocie rynek pierwotny nieruchomości (jeśli chodzi o domy) właściwie nie istnieje.

Wybór odpowiedniej nieruchomości z pewnością nie należy do łatwych, mamy jednak pełne spectrum możliwości wyboru. Ceny nieruchomości w Trójmieście są niezwykle zróżnicowane i tylko od nas zależy, na jaki przedział cenowy ostatecznie się zdecydujemy.

Artykuł współtworzony z portalem https://otico.pl

ceny

Czym kierować się przy wyborze biura nieruchomości, na co zwrócić szczególną uwagę?

Czym kierować się przy wyborze biura nieruchomości, na co zwrócić szczególną uwagę?

Chcąc sprzedać swoją nieruchomość wielu klientów napotyka ten sam problem, z jakiego biura nieruchomości skorzystać, z kim podjąć współpracę. Rynek zalało mnóstwo biur nieruchomości, które oferuje usługi po zaniżonych cenach, świadcząc przy tym mało profesjonale usługi mając główne przeświadczenie „żeby tylko zarobić”.

 1. W pierwszej kolejności powinniśmy przeprowadzić tzw. Wywiad środowiskowy, popytać znajomych, rodzinę czy ktoś już korzystał z usług biura. Z polecenia zawsze mamy potwierdzenie co do jakości usług danego biura.
 2. Dobrym sposobem wyboru biura jest wyszukiwarka internetowa, jeśli szukamy już biura to najlepiej w danej miejscowości w której chcemy sprzedać daną nieruchomość.
 3. Poczytajmy opinie o danym biurze, zwróćmy uwagę na ilość opinii, im więcej tym lepiej
 4. Wejdźmy na stronę internetową danego biura sprawdźmy jak wyglądają dane oferty, zdjęcia, czy strona jest czytelna.
 5. Zapytajmy o polisę OC, każde biuro powinno być ubezpieczone.
 6. Zapytajmy o licencję czy dana osoba taką posiada o kwalifikacje pośrednika.
 7. Sprawdźmy umowę pośrednictwa, czy nie ma w niej niejasnych zapisów, zwróćmy uwagę na jaki okres podpisujemy umowę, na wysokość prowizji kiedy dana prowizja będzie płatna, ewentualne kary za zerwanie umowy. Jeśli mamy jakieś wątpliwości poprośmy o wyjaśnienie tych kwestii.
 8. Zapytajmy o zakres reklamy, na jakie portale trafi nasza oferta, jaką bazą klientów dysponuje biuro nieruchomości, czy współpracują z innymi biurami odnośnie wymiany ofert.

Mam nadzieje że, powyższe wskazówki pomogą Państwu podjąć dobrą decyzję.

 

wybor

Problem ze spłatą kredytu, wypowiedziana umowa kredytowa

Wiele osób boryka się ze spłatą rat kredytowych szczególnie frankowych po podwyżce kursu walutowego. Zdarza się często że bank wypowiedział nam umowę kredytową. W takim przypadku nie oznacza to, że nie jest to sytuacja bez wyjścia. Jeśli nie mamy możliwości, ani środków na spłatę zadłużenia a grozi nam egzekucja komornicza, najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest sprzedaż zadłużonej nieruchomości. W wielu przypadkach dług przekracza wartość nieruchomości i komornik wpisał się w księgę wieczystą. Jak wybrnąć z takiej sytuacji?

Najlepszym sposobem jest dogadanie się z Bankiem oraz pozostałymi wierzycielami i przystąpienie do sprzedaży nieruchomości. Mimo to że nie wystarczy środków na pokrycie długu w Banku oraz kosztów komornika możemy dokonać takiej sprzedaży, a kupujący zakupią nieruchomość bez żadnych obciążeń. Nasza firma poprzez współpracę z Bankami bezpłatnie pomoże w przeprowadzeniu takiej transakcji.

pomoc

Sprzedaż zadłużonych nieruchomości, jak postępować?

 Jak postępować przy sprzedaży zadłużonej hipotecznie nieruchomości?

W pierwszej kolejności należy uzyskać zgodę wierzyciela czyli Banku na wykreślenie egzekucji  komorniczej zapisanej w III – dziale księgi wieczystej. Do tego celu niezbędne będzie podpisanie umowy przedwstępnej z potencjalnym klientem. Banki mają swoje wymagania odnośnie takiej zgody, niektóre żądają wpłaty zaliczki/zadatku na zakup obciążonej nieruchomości, innym wystarczy przedstawienie podpisanej umowy przedwstępnej.

Bank wysyła pismo o zakończeniu postępowania do komornika oraz właściciela nieruchomości. Po upływie ok 2-tygodni od odebrania zwrotek z obu stron możemy udać się do komornika po pieczątkę prawomocności decyzji, umożliwiającej wykreślenie z III działu KW postępowania komorniczego. Po otrzymaniu pieczątki udajemy się do wydziału ksiąg wieczystych i wykreślamy zapisaną tam egzekucję. W zależności od Miasta okres oczekiwania może trwać nawet do 6-miesięcy. Opłata za taką czynność wynosi ok 200 zł w zależności od Sądu w którym prowadzona jest księga wieczysta danej nieruchomości.

Sprzedaż zadłużonej nieruchomości przy więcej niż jednym wierzycielu.

Jeśli w Księdze Wieczystej prowadzona jest egzekucja z tytułu kilku wierzycieli, musimy sprawdzić czy prowadzi to jeden czy wielu komorników. Jeśli sprawę prowadzi jeden to mamy ułatwione zadanie ponieważ wszystkie sprawy załatwiamy tylko z nim. Niezbędne będzie wyciągnięcie zaświadczenia o stanie zaległości w stosunku do każdej prowadzonej egzekucji. Komornik powinien taki dokument nam wydać z zestawieniem wszystkich opłat w stosunku do wierzycieli i jego kosztów postępowania. Zwrócić uwagę należy na ważność tego dokumentu ponieważ wystawiony on jest czasowo. Powinien zawierać też pełne dane do przelewu z numerem rachunku konta Kancelarii Komorniczej. Z takim dokumentem udajemy się do notariusza jest on niezbędny do sprzedaży danej nieruchomości.

 

Bez tytułu

 

 

Zadłużenie w stosunku do wierzyciela czy warto negocjować wysokość spłaty?

Jeśli posiadamy dług hipoteczny czy inny w stosunku do wierzyciela możemy podjąć z nim próbę obniżenia wartości tego długu. Wielu klientów nie wie, że są takie możliwośći i że można z nich skorzystać. Należy pamiętać o tym, iż banki także mogą nam takie umorzenie zastosować. Najczęściej umarzane są odsetki karne, w tym przypadku możemy liczyć nawet na całkowite umorzenie. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie w zależności od sytuacji dłużnika i dobrej woli wierzyciela.

Jak postępować w przypadku gdy dług na danej nieruchomości przewyższa jej wartość?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawę bądź nie wie, że istnieje możliwość sprzedaży nieruchomości, której dług przewyższa je wartość. Najistotniejszym elementem takiej sprzedaży jest zgoda banku bądź wierzyciela (tzw. promesa) na sprzedaż takiej nieruchomości. Procedura wygląda następująco:

Przykładowo dług klienta w stosunku do wierzyciela wynosi 600 000 zł nieruchomość warta jest 300 000 zł. Wierzyciel wystawi promesę zezwalającą na sprzedaż za 300 000zł, a na pozostałe 300 000zł klient podpiszę ugodę z wierzycielem na dalszą spłatę. Ugoda zawierana jest na podstawie negocjacji wysokości rat miesięcznych. Wysokość określana jest na podstawie wysokości pozostałego długu do spłaty i sytuacji materialnej klienta.

 

Nie ma drugiego pierwszego wrażenia!

Decydując się na sprzedaż nieruchomości należy przygotować ją w taki sposób, aby jak najkorzystniej zaprezentowana została potencjalnemu Nabywcy. Poniżej przedstawiamy jak w 5 prostych krokach przygotować nieruchomość do sprzedaży.

 1. Nie ma drugiego pierwszego wrażenia! Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne. O tym, czy potencjalnemu Nabywcy nieruchomość wyda się atrakcyjna decydują pierwsze sekundy. Jedną z najważniejszych czynności jest odpowiednie przygotowanie mieszkania do sesji zdjęciowej. Porozrzucane ubrania, brudne ręczniki czy sterta naczyń w kuchni nie budzą pozytywnych skojarzeń. Mogą nawet zniechęcić do kupna.
  fot1
 2. Rzeczy osobiste. Sentymentalne pamiątki, zdjęcia czy kosmetyki w łazience mogą niekorzystnie wpłynąć na wizualny odbiór nieruchomości. Tego typu dekoracje należy ograniczyć do niezbędnego minimum aby odpersonalizować wnętrze.
 3. Pokaż przestrzeń. Zbyt duża ilość niepotrzebnych przedmiotów oraz mebli mogą sprawić, że nieruchomość wydaje się mniejsza. Jeśli jest taka możliwość należy pochować zbędne przedmioty. Nieruchomość wyda się przestronniejsza dzięki czemu bardziej zachęca do zakupu.
 4. Dobry stan mieszkania. Jako Sprzedający powinniśmy ukazać jak najlepszy stan mieszkania. Warto usunąć usterki – w szczególności te widoczne (np. cieknący kran, skrzypiące drzwi, naderwane kontakty czy niesprawne oświetlenie). Dobry stan techniczny jest o wiele bardziej przekonywujący dla potencjalnego Nabywcy. Wbrew pozorom te mało istotne czynności mogą przesądzić o decyzji zakupu nieruchomości.
  fot2
 5. Światło. Podczas oględzin warto wpuścić naturalne światło odsłaniając rolety, żaluzje czy zasłony. Duża ilość światła wyeksponuje nieruchomość, sprawiając, że wnętrza będą wydawać się bardziej przytulne. Często prezentacje odbywają się wieczorami, gdy światło dzienne jest już niedostępne. W tym przypadku oprócz oświetlenia górnego warto włączyć również nocne lampy, które stworzą przyjemny i ciepły klimat.

Dobre przygotowanie nieruchomości do sprzedaży daje nie tylko możliwość znalezienia zainteresowania u szerszej grupy potencjalnych klientów, ale również pomaga w uzyskaniu ceny spełniającej oczekiwania Sprzedającego. Najważniejsze jest przecież pierwsze wrażenie!

Transakcja sprzedaży lub zakupu nieruchomości bez stresu.

Zakup lub sprzedaż nieruchomości może okazać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli dokonujesz transakcji pierwszy raz w życiu. Tego procesu nie musisz przechodzić w osamotnieniu i niewiedzy, w takim momencie znalezienie dobrego agenta nieruchomości jest na wagę złota( klik! na co zwrócić uwagę przy wyborze biura). Kiedy Sprzedający i Kupujący współpracują z agentem, transakcja przebiega sprawniej i jest dużo mniej stresująca, niż gdyby strony załatwiałyby wszystko na własną rękę. Poniżej podajemy tylko kilka powodów, według których okazuje się, że współpraca z agentem nieruchomości ma znaczenie i jest korzystna.

Statystycznie, większość klientów to osoby, które dokonują transakcji po raz pierwszy. Pytając ich po załatwieniu wszystkich spraw związanych z zakupem czy sprzedażą z pomocą agenta „Czy skorzystaliby jeszcze raz z usług biura?”, to odpowiedzi , które słyszymy brzmią „ oczywiście, że tak ” , „ jeśli będziemy potrzebować pomocy, wrócimy do Państwa ” a nawet „będziemy polecać Was swoim znajomym ” . Tak też klienci wracają, np. z powodu przeprowadzki czy też powiększenia rodziny lub pojawiają się nowi z polecenia znajomych.

Jeśli znajdujesz się w sytuacji, gdzie jednocześnie chcesz sprzedać mieszkanie i musisz kupić inne i do tego załatwić kredyt, to nieoceniona będzie pomoc biura nieruchomości. Skorzystaj z ich doświadczenia, wiedzy i umiejętności. Biuro nie tylko zajmie się sprzedażą Twojej nieruchomości, ale jednocześnie będzie szukać dla Ciebie odpowiedniego lokum. Agent jako Twój opiekun będzie dążył do tego, aby transakcja kupna i sprzedaży przenikała się w czasie. Powierzenie spraw pośrednikowi znacznie zmniejszy stres i niechciane frustracje przy podwójnej transakcji.

Pracownicy biura mogą okazać się skarbnicą wiedzy na temat dzielnic w mieście czy okolicy. Wiedzę tę wynoszą z poprzednich transakcji, poruszania się po terenie i nie omieszkają robić wywiadów w sąsiedztwie. Znają różnice w cenach pomiędzy dzielnicami. Jeśli interesują Cię nowe inwestycje, agent zaprezentuje Tobie oferty z rynku pierwotnego, ponieważ współpracujemy z deweloperami i firmami budowlanymi. Agent nieruchomości posiada wiele narzędzi, dzięki którym zna aktualne oferty sprzedaży, dodatkowo ma dostęp do ofert, które nie są widoczne w sieci lub nie zdążyły pojawić się w portalach ogłoszeniowych. Szukając nieruchomości z agentem nieruchomości, możesz być o krok do przodu przed innymi poszukującymi na własną rękę.

Prezentacja nieruchomości nie należy do łatwych rzeczy, tym bardziej jeśli nie ma Ciebie na miejscu lub nie masz na to czasu. Agent może prezentować mieszkanie kiedy jesteś na wakacjach lub w pracy. Nie musisz umawiać spotkania, odbierać telefonów od potencjalnych nabywców. Kiedy próbujesz robić to sam, masz ograniczone możliwości prezentacji. Należy dodać, że Kupcy wolą oglądać nieruchomość kiedy nie czują na plecach oddechu Sprzedającego, warto wyjść po prostu na spacer i pozwolić spokojnie zaprezentować agentowi nieruchomość. Ty i agent pracujecie jako zespół podczas sprzedaży i poszukiwań wymarzonej nieruchomości, musicie dogadać wszystkie aspekty przed przystąpieniem do działania. Pamiętaj, że agent może zaplanować dla Ciebie prezentację wielu nieruchomości w ciągu jednego dnia ( tak samo dla Sprzedającego jak i Kupującego), zorganizuje za Ciebie grafik oględzin.

Agent nie tylko poprowadzi Ciebie krok po kroku przez cały proces kupna lub sprzedaży, dzięki niemu nie zostaną pominięte czy zapomniane żadne istotne sprawy, ale również pomoże w zrozumieniu warunków umowy, napisze niezbędne umowy, wynegocjuje jej warunki, załatwi możliwe sprawy w urzędach. Klienci bardzo emocjonalnie podchodzą do finalizowania transakcji, nie zawsze pamiętają o wszystkich sprawach, a to agent upewni się za klienta, czy wszystkie formalno-prawne i tzw. papierkowe sprawy są przygotowane na czas do zamknięcia transakcji.

Kupno i sprzedaż jest niełatwym zadaniem. Wybierz agenta, któremu możesz powierzyć swoje zaufanie i tworzyć z nim zgrany zespół podczas całej transakcji.

Domiporta Gratka OtoDom Domy.pl nportal.pl KLIKmapa.pl
Obserwowane: 0