Co należy sprawdzić przed zakupem nieruchomości?

W pierwszej kolejności jeśli decydujemy się na zakup jakiejkolwiek nieruchomości powinniśmy sprawdzić Księgę Wieczystą. Tutaj mamy ułatwione zadanie ponieważ księgi są jawne i możemy ją sprawdzić online, poniżej podaje link dla zainteresowanych:


W księdze Wieczystej powinniśmy zwrócić uwagę na dzial II – czyli właściciel czy kupujemy od jednej osoby bądź więcej.
W III – dziale zapisane mamy ograniczenia praw rzeczowych (jeśli chcemy spać spokojnie to ten dział powinien być bez wpisów). Zazwyczaj w ten dział wpisują się komornicy.
IV – dział zarezerwowany jest dla hipotek najczęściej jeśli widnieje tu jakiś wpis to zazwyczaj jest to Bank, mogą też widnieć inni wierzyciele w zależności jakie zobowiązania zaciągnął właściciel. Cofając się do I – działu księgi w nim opisywana jest sama nieruchomość.

Podsumowując sprawdzamy właściciela i czy III i IV dział jest bez wpisów.
Dla poszczególnych nieruchomości musimy sprawdzić inne rzeczy. Zajmę się w pierwszej kolejności dokumentami niezbędnymi do zakupu mieszkania.


Tak jak pisaliśmy wcześniej sprawdzamy księgę wieczystą. Następnie potrzebujemy zaświadczenie ze spółdzielni/wspólnoty mieszkaniowej o niezaleganiu w płatnościach. Kolejnym ważnym dokumentem jest wymeldowanie – tu zwracamy uwagę czy wszystkie osoby są wymeldowane (na dokumencie powinien widnieć stan osób zameldowanych „0”). Musimy poprosić właściciela o akt nabycia nieruchomości. W niektórych miastach wymagany jest jeszcze dokument mówiący czy dana nieruchomość nie znajduje się w specjalnej strefie rewitalizacji.

To tyle jeśli chodzi o dokumenty, zajmiemy się teraz kilkoma istotnymi rzeczami jeśli chodzi o stan samego mieszkania. Oglądamy dokładnie mieszkanie to czego nie zauważymy gołym okiem musimy zapytać czyli: stan instalacji elektrycznej, wodnej czy były jakieś naprawy. Sprawdzamy stan okien możemy zapytać czy są 2 czy 3 szybowe (obecnie standardem są 3 szybowe, deweloperzy już nie mogą wstawiać 2 szybowych) Jeśli kupujemy mieszkanie od dewelopera to sprawdzamy gwarancje jakie daje na okna, drzwi, zawsze obowiązuje go rękojmia warto dopytać jaki okres. Sprawdźmy czy został wybrany zarządca, jaki czynsz będzie nas obowiązywał. Z kolei przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego dobrze jest sprawdzić stan budynku (dach, stan instalacji, podpiwniczenia).

Przed zakupem domu sprawdzamy:
Oczywiście standardowo księgę wieczystą, wyciągamy z Urzędu Miasta bądź Gminy wypis i wyrys do celów informacyjnych. W tych dokumentach mamy mapę na której postawiony jest dany budynek, oraz informacje o powierzchni działki, właścicielu, rodzaju gruntu. Jeżeli nie dokonujemy żadnych zmian w księdze wieczystej najlepiej poprosić o wypis i wyrys do celów informacyjnych jest on dużo tańszy niż do celów prawnych. Tu również sprawdzamy czy nikt nie jest zameldowany w danym budynku. Warto poprosić właściciela o wykaz zapłaconego podatku od gruntu. Oczywiście musimy poprosić o podstawę nabycia. Zapytajmy o projekt budowlany oraz dziennik budowy. Każdy budynek powinien mieć odbiór budowlany i być oddany do użytkowania. Właściciel powinien mieć dokumenty odnośnie instalacji np. Gazowej, wodnej, elektrycznej – sprawdźmy czy ma umowy. Wymagany też jest dokument czy dany budynek nie jest objęty specjalną strefą urządzenia lasu. Jeśli chodzi o stan domu to podobnie jak w mieszkaniu dokładnie oglądamy pomieszczenia, jedno po drugim, dobrze jest zadawać pytania. Ja zazwyczaj zaczynam od dachu sprawdzam stan ocieplenia, pytam o użyte materiały, sprawdzamy czy nie ma nigdzie śladów zacieków, sprawdzamy stan instalacji ogrzewania, instalację elektryczną, okna, podłogi. Każdy zwraca uwagę na co innego, wiadomo że przy jednej wizycie wszystkiego nie wychwycimy. Dobrze jest zanim podejmiemy decyzje umówić się na drugą wizytę, zabrać ze sobą osobę która zna się na budownictwie, kogoś kto za nas jest w stanie ocenić stan budynku.


Przed zakupem działki sprawdzamy:
Uzbrojenie terenu czyli: czy na działce znajduje się skrzynka z prądem, gazem, czy w pobliżu przebiega kanalizacja. Jeśli dana działka nie jest uzbrojona sprawdźmy gdzie znajdują się najbliższe media. Można to zrobić wizualnie jeśli nie widać w sąsiedztwie dobrze jest podjechać do gazowni bądź elektrowni i dopytać o możliwość podłączenia. Musimy sprawdzić czy działka ma dojazd. Jeśli fizycznie jest dojazd to nie zawsze formalnie on istnieje. Zazwyczaj notariusz nie sporządzi aktu przeniesienia własności jeśli dana nieruchomość nie posiada dojazdu, ale żeby uniknąć niepotrzebnych stresów lepiej to sprawdzić. Najprościej jest wyciągnąć wypis i wyrys z rejestru gruntu i zobaczyć jak przebiega droga. Sprawdzamy czy droga jest gminna czy prywatna. Jeśli chodzi o drogę prywatną to musimy sprawdzić czy kupujemy udział w drodze czy służebność. Tutaj warto by było też wyjaśnić na czym polega służebność a na czym polega udział w gruncie. Kupując służebność przejazdu nie jesteśmy właścicielami mamy prawo do korzystania z drogi. Pamiętajmy o jednej ważnej rzeczy, której wielu nie wie a ułatwi nam życie. Jeżeli nabywamy służebność drogową to poprośmy aby została wpisana służebność dla energii i gazowni. W przypadku energii powinni uzbroić nam działkę w prąd bez wpisu, tak w przypadku gazowni tego nie zrobią. Musimy mieć służebność dla gazowni inaczej nie uzbroimy działki w gaz. Wracając do tematu sprawdźmy czy dana działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jeśli tak to jakie możliwości zabudowy mamy. Jeżeli nie jest objęta planem to sprawdźmy czy zostały wydane warunki zabudowy. Sprawdźmy klasę gruntu, zapytajmy o wysokość podatku. Dobrze jest też sprawdzić usytuowanie wobec stron świata, nasłonecznienie. Zwróćmy uwagę na ukształtowanie terenu, czy działka nie wymaga niwelacji, można też pokusić się o sprawdzenie geologiczne gruntu jeśli wydaje się nam że teren może być podmokły.

Facebook
Telefon
English EN Polski PL