Jak kształtował się rynek cenowy nieruchomości w Trójmieście w 2017r

Rynek wtórny i pierwotny – gdzie znajdziemy niższe ceny?

Zdania co do tego, czy lepiej kupować mieszkania na rynku wtórnym, czy pierwotnym, są podzielone. Mogłoby się zdawać, że nieruchomość „z drugiej ręki” zawsze będzie tańsza. Niekoniecznie. Ostateczna cena zależy bowiem od wielu czynników. W ostatnim półroczu, w Gdańsku, ceny nieruchomości z rynku wtórnego W niektórych lokalizacjach dorównywały cenom z rynku pierwotnego.

Wpływ na tak znaczące różnice w cenie ma przede zabytkowy charakter miasta oraz daleko rozwinięty przemysł turystyczny – mieszkania w starych kamienicach w centrum Gdańska zdecydowanie zyskują na wartości. Nieco inaczej wygląda rozkład poziomu cen w Sopocie i Gdyni. Z racji tego że w Sopocie brakuje gruntu pod inwestycje deweloperskie ceny z rynku wtórnego w niektórych lokalizacjach zyskują większe ceny niż z rynku wtórnego.

Gdzie szukać najtańszych trójmiejskich mieszkań?

Ceny nieruchomości w Trójmieście są niezwykle zróżnicowane. Kluczową kwestię odgrywa lokalizacja oraz zabytkowy charakter Gdańska i Sopotu. W Gdańsku do jednych z
najtańszych dzielnic należy Orunia, Rudniki oraz gdańskie Stogi. Jeśli chodzi o Sopot, okazyjnych cen powinniśmy szukać przede wszystkim w Sopocie-Wyścigi W przypadku Gdyni największą szansę na zakup mieszkania czy domu w atrakcyjnej cenie mamy w dzielnicach Grabówek, Oksywie, Chylonie.

ceny wynoszą tam ok. 7 tys. zł za m2, podczas gdy w ścisłym centrum miasta sięgają nawet 10 tys. zł i więcej za m2. Aby znaleźć okazyjną ofertę, należy nieustannie monitorować rynek. Czasami bowiem trafiają się prawdziwe perły – nieruchomości w świetnej lokalizacji i za bardzo dobrą cenę.

Jak zmienia się poziom cen w poszczególnych kwartałach?

Ogólnie rzecz biorąc, nieruchomości w Trójmieście zyskują na wartości. W 2017 roku w ciągu zaledwie sześciu miesięcy cena gdańskich lokali z rynku wtórnego wzrosła niemal o 7%. W ostatnim półroczu na rynku trójmiejskim najbardziej dynamiczny wzrost można było zaobserwować w Gdyni, gdzie sukcesywnie rosną ceny zarówno mieszkań z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. W Sopocie od sierpnia obserwujemy spadek cen mieszkań z rynku pierwotnego z uwagi na brak ofert deweloperskich, co mocno wpasowuje się w panującą w całym Trójmieście tendencję. W Gdyni ceny wzrastają dość proporcjonalnie. W 2017 nie zaobserwowano większych zawirowań na rynku. Ich ceny, podobnie jak w przypadku mieszkań, można analizować w wielu aspektach. Statystki pokazują, że w Sopocie do sprzedaży domów na rynku pierwotnym nie dochodzi niemal w ogóle.

Ceny nieruchomości w Trójmieście – tendencje

Analizując dane z roku 2017, możemy spokojnie założyć, że wśród najczęściej wybieranych lokali nadal będą mieszkania dwu pokojowe oraz kawalerki gdańskie. Ceny mieszkań w Sopocie i Gdyni powinny utrzymywać się na stałym poziomie. Stały wzrost cen mieszkań obserwujemy nie tylko na pomorzu, ale w całej Polsce. Należy jednak pamiętać, że ceny domów w Trójmieście to jednak zupełnie inny przypadek. Tutaj wartości nieruchomości silnie uzależnione są od lokalizacji, największą popularnością cieszą się lokalizacje Gdańsk Wrzeszcz, Przymorze, Żabianka, Śródmieście. Należy pamiętać także, że w Sopocie rynek pierwotny nieruchomości (jeśli chodzi o domy) właściwie nie istnieje.

Wybór odpowiedniej nieruchomości z pewnością nie należy do łatwych, mamy jednak pełne spectrum możliwości wyboru. Ceny nieruchomości w Trójmieście są niezwykle zróżnicowane i tylko od nas zależy, na jaki przedział cenowy ostatecznie się zdecydujemy.

Artykuł współtworzony z portalem https://otico.pl

Facebook
Telefon
English EN Polski PL